top of page
Anchor 6

Yorumlar

Sevgili Berna Efeoğlu ve Yılmaz Ulus ile sürdürdüğümüz 'Çember Çalışması'nın ilkini 15 Kasım 2017'de, son buluşmamızı ise 11 Mayıs 2018'de gerçekleştirdik. Çember buluşmalarımızdan yaklaşık bir buçuk yıl sonra yazıyorum... Benim için bu buluşmalarda barışçıl ve güvenli iletişim kurma niyeti çalışmanın odağındaydı. Aynı kurumda yıllardır birlikte çalışıyoruz. Yeni bir iletişim alanı oluşturmak, fikirsel ve davranışsal tükenmişliği veya fazlalıkları temizlemek çok değerli oldu benim için. Bu buluşmaların çalışma alanının ve dinamiklerinin ön yargısını kaldırdığını ve dolayısı ile hafızasını yenilediğini, çalışma alanımızın vizyonunun gün ışığına çıkmasına büyük etkisi olduğunu şimdi daha net görebiliyorum. Bir sanat kurumunda çalışan yönetici-sanatçıyım. Çember buluşmalarımızın, yaşadığımdan çok daha fazla destek verdiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Görev dağılımları, durum ve sonuçlar, değerlendirmeler daha da netleşti ama sertleşmedi. Sanki derinde bir noktada çalışma ve üretme 'niyet'i de güncellendi. Çemberin usul yankısı ise halen toplantılarımızda ve iç dinamiklerimizde devam ediyor. Tekrar buluşmak ne güzel olur diye içimden geçiriyorum...Sevgilerimle,

 

Prof. Tuğçe Tuna

   Son birkaç yılda hayatımdaki köklü değişimlerle başa çıkma maceramda, güvenebileceğim bir dış sese olan ihtiyacım beni Yılmaz'a bu yolculuğa itti. Dürüst olmam gerekirse daha önce duyduğum yaşam koçluğu, farkındalık koçluğu gibi kavramların ne anlama geldiğiyle ilgili pek bir fikrim yoktu. O yüzden de önyargılıydım, bunların bir çeşit 'modern terapi' şekli olduğunu sanıyordum. Bu önyargıma rağmen Yılmaz'la gözü kapalı çalışmak istememin nedeni ise bir arkadaş ortamında Yılmaz'la tanışmam ve farkındalık koçu olarak izlediği yol üzerinde uzun uzadıya sohbet etmemiz oldu. 

   Genel olarak her seansın bende bıraktığı izlenimi kabaca 'hafifleme' olarak tarif edebilirim sanırım. Bilinç akışı şeklinde başlayıp uzun uzun kendimi anlatmaya çabaladığım seanslarda çok yerinde sorularla müdahaleleri oldu Yılmaz'ın. Ve çoğunlukla kulağa çok basit gelen bir soruyu cevaplamanın ne kadar zor olduğunu görüp hayret ettim. Kolay diyemeyeceğim. Zor bir süreçti benim için. Ama bu süreçte Yılmaz, beni soru bombardımanına tutup geri çekilmektense o an ne hissettiğime, düşündüğüme odaklanmamı sağlayarak yanımda olduğunu, bu yolculukta beraber olduğumuzu her daim hissettirdi.

 

   Tüm sürecin sonunda öğrendiğim en önemli detay, düşüncelerim ve hislerim arasındaki farkı anlamak ve bunlara sahip çıkmak oldu. Hayatımda şikayet ettiğim, öfkelendiğim şey her ne ise bunun seçimini yapanın ben olduğumu, bunları değiştirmeye kadir olduğumu büyük bir ustalıkla gösterdi Yılmaz. Tüm süreç için kendisine minnettarım.

Ilgaz Ulusoy Casey

For those who are searching for answers, insights, orientation or solutions, I have no better advice than starting the work with Yılmaz. The abilities of observing with great clarity and listening without making judgements enables him to offer the most practical and powerful boost for decision making, personal growth and self development. Whatever You may need to find Your way - Here You are

Jakob Huppmann, Opera Singer

   Yılmaz is an insightful, integrated and patient human being with a great capacity for holding space and encouraging others. I am deeply grateful that he has chosen to use his skills and time to coach others along the path of self awareness. Working with Yılmaz has been supportive and enabling throughout a period of challenge and transformation for me and I feel fortunate for his presence on my journey.

Shannon Kay , Co-Director

    Yılmaz’la yaptığımız çalışmalar özellikle anlamlandırmakta zorlandığım bazı durumlar içerisinde kendime dışarıdan bakabilmemi ve o durumlara olan yaklaşımlarımın nedenini oluşturan ihtiyaçlarımı görebilmemi sağladı. İhtiyaçlarımı anlamak ve bu yönde hareket etmek beni rahatlattı. Zaman içerisinde bir çok farklı durumda kendime daha fazla dışarıdan bakabilmek ve ihtiyaçlarımı görebilmek ise farklındalığımı artırarak kendimi daha iyi tanımama yardımcı oldu. 

Yılmaz mesleğinde oldukça profesyonel, yaklaşımlarında ise oldukça samimi biri. Bunlar, açık ve güven dolu bir ortam oluşmasını sağlayarak, benim rahatça çalışabilmeme fırsat verdi. Onunla birlikte çalışmayı kesinlikle öneriyorum.

Mehmet Ali Üner , Marka ve Iletişim Araştırmaları Direktörü

Anchor 1

     Farkındalık koçluk çalışması  daha önce hiç bakmadığım bir şekilde kendimi görmemi sağladı. Zaman içinde kendi çabamla okuyarak ve deneyerek belli sorunları neden sürekli yaşadığımı bulmak için kendimi sorguladığım oldu ama bir sonuç elde edememiştim. Bunu bir seans esnasında yaptığımda aslında dokunmak istemediğim yerlere gelindiğinde kaçamak oynadığımı fark ettim. Farkındalık koçum beni zorlamadan o duyguda kalmam ve o duyguyu fark etmem için kendimden kaçmamı engelledi diyebilirim. Aradığım çözümleri kendi cümlelerimle benim bulmuş olmam bu çalışmanın benim için faydalı olmasını sağladı. İnsanın kendi düşüncesine sahip çıkması daha kolay ve güçlü hissettiriyor. İyi bir farkındalık koçu ile  hep birlikte olduğunuz kendi bedeninizle ve zihninizle tanışmak enteresan bir deneyim. 

 

Burcu Alkaya, Müzisyen

Anchor 3

     Hayatım ile ilgili önemli bir karar vermem gerektiğini düşündüğüm, kendimi zorda ve sıkışmış olarak hissettiğim bir zamanda Yılmaz ile tanıştım. Ben hararetli bir şekilde aklıma gelenleri sıralamaya başladığımda, Yılmaz benden durmamı, kendimi dinlememi ve ne hissettiğimi tarif etmemi rica etti. 

Hayatımda daha önce uyguladığımı düşündüğüm ve aslında hiç yapmamış olduğumu fark ettiğim bir şey yaptım. Kendimi dinledim ve kendimi dinlemeyi öğrendim. Yılmaz ile yaptığımız çalışmalarda ilk edindiğim tecrübe, kendimi dinlemek oldu. Bu, benimle alakalı olduğunu düşündüğüm, kafamı kurcalayan ve kimi zaman sorun olarak gördüğüm konuların derinlerine inmemi sağladı. Ve Yılmaz burada ikinci sorusunu yöneltti, ‘'Neden böyle düşünüyor olabilirsin?’.

Kendi kendine ‘'Neden böyle düşünüyor olabilirsin?’, ‘Bunu kendine neden yapıyor olabilirsin?’ ve ‘Bu duygunun sana mesajı ne olabilir?’ sorularını sormayı ve cevabını aramayı ilk o zaman öğrendim. Fark ettim ki her şey benimle alakalıydı, cevaplar bendeydi, hislerimde ve duygularımdaydı. Bu sorulara birlikte cevap aradık. Kendi kendimi dinlerken, kendime doğru soruyu sormayı ve anlamlı cevabı aramayı Yılmaz ile yaptığımız çalışmalarda öğrendim.

Kendimi dinlemek ve hislerime karşı neden sorusunu sorabilmek, hayatımın kendi kontrolümde olan kısımları için, daha bilinçli ve duygularımın farkında olduğum bir hayat yaşamama yardımcı oldu. Duygularımı, hissettiğim  ve (belki bana) hissettiren insanlar ile paylaşabilmeyi öğrendim. Farkına vardığım duygularımın ne söylemek istediklerini anladığımda, kimi zaman onları dizginlemeye, kimi zaman da serbest bırakmaya başladım.

Yılmaz ile yaptığımız çalışmaların sonucunda, kendime daha fazla zaman ayırabiliyorum. Kendimin ne istediğimi anladığımda, kendim ile ilgili çok daha net ve emin adımlar atabiliyorum. Kendimin, hislerimin ve duygularımın farkındayım.

 

Cem Aladoğan, Bilgisayar Mühendisi

Anchor 4

Koçluk çalışması sırasında, herkesi dinleyip kendimi dinlemediğimi fark ettim. Yılmaz'la tanışıp onun konuşmak yerine beni dinlemeye başlaması ile ilk defa kendi sesime bu kadar tanık oldum .  Durup sakince içimde yıllardır dinlenmeyi bekleyen sesleri dinledim. Varlığımı hissettiğim ilk dakikalara Yılmaz'ın karşısında tanık olmak benim bu yoldaki en keyifli anlarım oldu. Hem kendi benliğimi fark ediyor hem de kendimi güvende hissettiğim  bir koçla çalışmanın zevkine varıyordum. Bu çalışmalardaki altın noktam "kendimi tanımak ve dinlemek" oldu.  Ben artık farkındayım:) Çok iddialı oldu. Farkında olma yolundayım. Hayatımdaki kısır döngülerin üstüne gidip onların derinine inip sebeplerini kendi cümlelerim ile ifade edebilmek beni bu çalışmaya bağladı. Yönlendirilmeden, küçük destek cümleleri ile bir insanın farkındalığının nasıl değişebildiğini görmek günlük yaşamımı da ilişkilerimi de kolaylaştırdı.  İyiyim, yavaş yavaş fark ediyorum ve bundan zevk alıyorum. 

 

Betül Çetin, İlahiyat Öğrencisi

İlk tanıştığımızda ağlayarak "neden ben?" sorularıma cevap aradığım günlerin üzerinden bir yıl geçmiş. Bu bir yılda çalışmalarımız sayesinde daha 'olgun' biri oldum. Kendini anlamaya çalışan; anlayamadığım noktada duygularıma, düşüncelerime - senin deyiminle - kendime izin veren; karşılaştığım her zorlukta kendimi daha çok tanıyan biri oldum. Hep kendime sorular soran biriydim, ama artık doğru soruları sorabiliyorum diyebiliyorum. Cevaplar her zaman net olmuyor, fakat bir şekilde cevaplar karşıma çıkıyor.

 

Meryem Bayraktar, Mühendis

bottom of page